Оргскло (акрил) є синтетичний термопластичний матеріал з акрилових смол з деяким відсотком різних добавок, що надають матеріалу певні властивості. У міжнародній літературі оргскло позначається PMMA (поліметілметакрилат).

Світлопропускання оргскла більше, ніж у будь-якого іншого полімерного матеріалу, і становить до 92% видимого світла.
Щільність оргскла становить 1,19 г/см3, що майже в 2,5 рази легше за звичайне скло і на 17% легше за жорстке (лите) ПВХ.
Ударна міцність оргскла в 5 разів більша, ніж у звичайного скла.
Гранична міцність при розтягуванні 70-83 МПа, при згинанні 100-120 МПа.
Модуль пружності Модуль Юнга при розтягуванні 2800 – 3300 МПа, при вигині 3160 мПа.
Твердість за Роквеллом 95-185 МПа.
Ударна в'язкість 8-15 кДж/м2.
Коефіцієнт лінійного розширення 0.7 * 10-5 ° С-1. Теплове розширення у вісім разів більше, ніж у скла, та втричі, ніж у металу. При монтажі листа цей важливий фактор слід враховувати. Подовження при розриві 5%.
Питомий об'ємний опір, 10^15 Ом/см.
Коефіцієнт теплопровідності 0,18 W/m°K.
Робочий діапазон температур від - 40 °С до + 80 °С.
Температура розм'якшення до Віка 85-112°С (залежно від марки). Температура займання 260°С. При горінні воно не таке небезпечне, як інші горючі пластики, так як не виділяє жодних отруйних газів.
Хороша механічна міцність і жорсткість матеріалу дають можливість піддавати його механічній та термічній обробці.
Оргскло має стійкість до атмосферних впливів і до старіння.
Механічні властивості та світлопропускання оргскла практично не змінюються з часом під впливом ультрафіолетових променів та атмосферного впливу. Для кольорового оргскла при тривалій зовнішній експлуатації можлива зміна кольору (залежить від кольору та виробника).
Оргскло – екологічно чистий матеріал, що не продукує жодних токсичних речовин і абсолютно безпечно. Воно може використовуватися на вулиці та в приміщеннях, у т.ч. у дитячих та лікувальних закладах. Оргскло може бути повністю використане повторно після його переробки.
Хороша водостійкість (водопоглинання 0.3%), хороша стійкість до лугу, водних розчинів неорганічних солей. На оргскло впливають розведені фтористоводневі та ціаністоводневі кислоти, а також концентровані сірчана, азотна та хромова кислоти.
Розчинниками оргскла є хлоровані вуглеводні (дихлоретан, хлороформ), альдегіди, кетони та складні ефіри. На оргскло впливають спирти: метиловий, бутиловий, етиловий, пропіловий. При нетривалій дії 10% етилового спирту взаємодія з оргсклом відсутня.
 
Види оргскла
 
Оргскло отримують одним із двох методів – методом екструзії або методом литва, залежно від цього змінюються його властивості, режими обробки та можливості застосування.
Середня молекулярна маса литого оргскла перевищує середню молекулярну екструзійну масу (2 200 000 і 150 000 соотв.). Внаслідок цього лите оргскло має більшу стійкість до впливу температур і хімічно активних речовин. Діапазон температур вакуумного формування литого оргскла ширший. Екструзійне оргскло має більш низьку в'язкість при підвищеній температурі, внаслідок чого воно більш розтяжне, ніж лите. Внаслідок цього при вакуумному формуванні екструзійне оргскло дозволяє більш точно відтворювати складну форму. Лите оргскло має більш глянсову поверхню та оптичної чистотою, ніж екструзійне. Лите та екструзійне оргскло в більшості випадків взаємозамінні. Однак при виборі матеріалу необхідно враховувати відмінності технічних характеристик, умов та вартості обробки.
Екструзійне оргскло
 
Екструзійне оргскло (екструзійний акрил) виходить у процесі його виходу під тиском із щілини екструдера і відрізняється від литого оргскла (литого акрилу) насамперед молекулярними зв'язками, в екструзійному оргсклі вони менш міцні. Це виявляється у теплових та хімічних властивостях, ударостійкості, а також в особливостях обробки матеріалів.
Слід зазначити, що екструзія - процес безперервний, що вимагає великої кількості сировини, і вигідна лише для великих партій. Тому, в порівнянні з литим оргсклом, асортименти кольорів для екструзійного акрилу незначний. Крім цього, для екструзійного оргскла є такі особливості порівняно з литим оргсклом:
- ряд можливих товщин листів менше (приблизно від 1 - 24мм замість необмеженого діапазону у литого акрилу), що визначається можливістю екструдера,
- можлива довжина листів більша,
- різнотовщинність листів у партії менша (допуск по товщині 5% замість 30% у литого акрилу),
- менша стійкість до ударів,
- менша хімічна стійкість,
- велика чутливість до концентрації напруги,
- найкраща здатність до склеювання,
- менший і нижчий діапазон температур при термоформуванні (приблизно 150-170°С замість 150-190°С),
- менше зусилля при формуванні,
- велике усадження при нагріванні (6% замість 2% у литого акрилу).
Лите оргскло (литий акрил)
 
Для литого оргскла вихідним матеріалом є рідкий мономер метилметакрилату. На першому етапі виробництва мономер додаються різні добавки для фарбування листів або надання їм спеціальних властивостей, затверджувачі та інші компоненти. Після цього холодну розчинену масу акрилу заливають між двома спеціальними силікатними склами, поміщають у рамку, виробляють термообробку у воді і потім повітрям. Внаслідок полімеризації виходить твердий листовий матеріал, який обрізається за стандартними розмірами.
Лите оргскло (литий акрил) відрізняється від екструзійного оргскла (екструзійного акрилу) насамперед молекулярними зв'язками, в литому оргсклі вони міцніші.
Внаслідок особливостей виробництва асортимент литого акрилу набагато ширший і виробляється він практично в необмеженому діапазоні товщин, тоді як екструзійний - від 1,5 до 24 мм. Лите оргскло більш удароміцне (має "зшиту" молекулярну структуру), має кращу хімічну стійкість, краще екструзійного полірується і надійніше при формуванні (менше реагує на нерівномірність прогріву, менше усадка, менший вплив концентраторів напруг).
Крім цього, для литого оргскла є такі особливості порівняно з екструзійним оргсклом:
- довжина листів менше, ніж можлива довжина екструзійних листів,
- менша здатність до склеювання,
- більш високі температури та ширший діапазон температур при термоформуванні (приблизно 160-190°С замість 150-170°С у екструзійного),
- більше зусилля при формуванні,
- менша усадка при нагріванні (2% замість 6% у екструзійного),
- можливе переформування виробів.
 
Марки та ГОСТи оргскла

Оргскло виробництва країн СНД

Скло органічне технічне марок ТОСП та ТОСН (ГОСТ 17622-72 ТУ 2216-271-05757593-2001) являє собою пластифікований (ТОСП) та непластифікований (ТОСН) полімер метилметакрилату, що отримується методом блокової полімеризації. Випускається прозорим безбарвним чи забарвленим, у т.ч. димчастим, непрозорим білим, чорним, будь-якого кольору завтовшки від 1,0 до 24,0 мм, розмірами 1400x1600 мм, 2000x3000 мм.
Скло органічне сантехнічне наповнене марки ТОСП-Н (ТУ 2216-244-057575-93-99) являє собою полімер метилметакрилату з наповнювачем - двоокисом титану. Випускаються безбарвні та пофарбовані непрозорі листи будь-яких відтінків розмірами 1400x1600 мм, 2000x3000 мм та товщиною від 3,0 до 14 мм. Воно застосовується виготовлення виробів сантехнічного призначення, товарів народного споживання й у рекламі.
Скло органічне екструзійне (ТУ 2216-213-05757593-97) одержують методом екструзії низькомолекулярного поліметилметакрилату. Випускається прозорим, замутненим кольором 'опал', безбарвним, кольоровим завтовшки від 1,00 мм до 6,00 мм. Використовується для виготовлення розсіювачів та інших виробів світлотехнічного призначення для зовнішньої реклами.
Скло органічне 'Акріма' екструзійне (ТУ 2216-256-05757593-99) Випускається безбарвним прозорим, прозорим забарвленим марок СЕАП та СЕАП-У, світлотехнічним: 'опал', димчастим та непрозорим пофарбованим марок СЕА та СЕА до 6,00 мм та розмірами 2100x500-3050 мм.
 
Застосування оргскла
 
- зовнішня реклама, (світлові табло, вивіски, лицьове скло для світлових рекламних коробів та літер, виставкові стенди, цінники),
- освітлювальна техніка (плафони, ліхтарі, розсіювачі),
- торгове обладнання (підставки, вітрини),
- сантехніка (обладнання ванних та душових кімнат, басейнів),
- будівництво, архітектура (оранжереї, вітрини, перегородки, куполи, прозорі підлоги, об'ємні формовані вироби, двері, огорожі, підвісні стелі з внутрішнім підсвічуванням),
- декоративне оформлення інтер'єрів, елементи меблів та дизайну (формовані об'ємні вироби, шовкографічні зображення, акваріуми нестандартних форм, колони, кулі, столики, стільці, декоративні фонтани, аквапанелі),
- транспорт (скління літаків, катерів, обтічники, фари),
- приладобудування (циферблати, оглядові вікна, корпуси),
- вироби для побуту (теплиці, акваріуми, настільні стекла, кашпо для квітів, журнальні столики, настільне скло, підставки, сантехніка, світильники, бра, ліфти, холодильники, полички, огородження, коробки для рукоділля, будиночки для живності, ємності для сипучих продуктів , тарілки, лотки для кухонного приладдя, гудзики, брелоки, лінійки, скриньки, оправи для дзеркал, картин, сувеніри з оргскла, захист для фотографій та картин).
 

Оргскло лист

ХАРАКТЕРИСТИКИ

Одиниця виміру

 ПАРАМЕТРИ

 

 

 

МЕХАНІЧНІ

Щільність

1.19-1.20

Твердість по Роквеллу

 кг/см²

M-100

Міцність при зрізі

 кг/см²

630

Міцність при згині

 кг/см²

1050

Межа міцності

 кг/см²

760

Міцність при стисканні

кг/см²

1260

Питома теплоємкість

 ккал/гр °С

0,35

 ЕЛЕКТРИЧНІ

Електрична міцність

 Кв/мм

20

Питомий поверхневий опір

Ом

>1016

ОПТИЧНІ

Світлопропускання

93

Коефіцієнт заломлення

-

1,49

ТЕМПЕРАТУРНІ

Коефіцієнт теплопровідності

cal/xee/cm°С /cm 

-

Гаряче формування

°С

100

Температурна деформація

°С

140-180

Коефіцієнт Лайнера (коефіцієнт лінійного теплового розширення)

 cм/cм°С

          -5

6*10

 Опір до хімічних продуктів

Опір до дії

Купорос, 60°С

 стійке

Некорозійний при кімнатній температурі: етан, октан, бензин, метанол, етанол.

Соляна кислота, 60°С

 стійке

Азотна кислота, 60°С

стійке

Важко розчиняється при кімнатній температурі, може набухати або пригинатися (провисати): бутанол, ізопропіловий спирт, тетрахлорметан.

Оцетова кислота, 60°С

розчиняється

Фтористоводнева кислота, 60°С

не розчиняється

Каустична сода, 60°С

стійке

Водний аміак, 60°С

 

стійке

Воднbй аміак, 20°С

стійке

 

Розчиняється при кімнатній температурі:
Ацетон, бензол, толуол, етиленхлорид, хлороформ, етилацетат.

 

Хлорна вода

мутне

Йодна вода

злегка фарбується


Розміри та приблизна вага оргскла
 

Товщина орскла, мм

Розмір, мм

Орієнтовна вага листа, кг

2,0

1250х1850

5,65

3,0

1250х1850

8,4

4,0

1250х1850

11,4

5,0

1250х1850

13,9

6,0 1250х1850 16,7

8,0

1250х1850

21,8

10,0

1250х1850

27,8

15,0

1250х1850

41,7

20,0

1250х1850

55,5

25,0

1250х1850

69,4