Поліацеталь (інші назви – поліформальдегід, поліоксіметилен) являє собою високотехнологічний термопластичний синтетичний полімерний матеріал, що відрізняється високими показниками пружності при натягах, при розтягуючих та згинальних навантаженнях. Матеріал має відмінні антифрикційні властивості і характеризується високою стійкістю до впливу органічних розчинників.

На відміну від інших пластичних мас, поліацеталь поєднує високу жорсткість і достатню твердість полімерного моноліту з гарною стійкістю до динамічних, особливо ударних, навантажень. Не втрачає полімер своїх властивостей і за низьких температур. Вироби з поліформальдегіду здатні працювати в широкому діапазоні температур: від -60°С до +130°С.

Погодно-кліматичні фактори впливу, згубні для інших полімерів, не суттєво впливають на вироби з поліацеталю, тому деталі з нього можуть експлуатуватися в найжорсткіших умовах відкритого простору.

Елементи машин та механізмів, виготовлені з даного матеріалу, мають чудові пружинні якості. При цьому поліформальдегід відрізняється міцністю втоми високого рівня, що дозволяє деталям, сформованим з нього, витримувати великі динамічні і знакозмінні впливи.

Низький коефіцієнт тертя поліацеталю поєднується з високою зносостійкістю. Збільшення об'єму деталей після тривалого контакту з вологою не перевищує 0,2%.

Хімічна стійкість матеріалу характеризується толерантністю до автохімічних складів та нафтопродуктів, більшості органічних розчинників, кислот та лугів невисокої концентрації. Однак мінеральні олії, розігріті до температур понад +100°С, здатні вбиратися в полімер, викликаючи при довготривалому контакті набухання та подальше розчинення матеріалу.

Прекрасно поддаваясь механической обработке, полиацеталь дает возможность производить изделия высокой степени декоративности. Материал прекрасно окрашивается, хорошо поддается формовке.

Попит на полімер цієї марки великий: купити поліформальдегід прагнуть авто- та машинобудівники, виробники побутової техніки, електроніки, електротехніки, годин.

ЗАСТОСУВАННЯ ПОЛІАЦЕТАЛЮ

Автомобільна промисловість: Застосування поліацеталю в автомобільній промисловості обумовлено стабільністю його властивостей у широкому діапазоні температур та чудовою хімостійкістю по відношенню до омивача скла, гальмівної рідини, палив всіх видів. Зокрема, з матеріалу виготовляють автомобільні двірники, щитки приладів, деталі механізму ременів безпеки, механізму сидінь, склопідйомників, дверних замків, деталі паливних насосів, модуль бензонасоса, датчик рівня палива, кришка бензобака.

Машинобудування: Поліацеталь широко використовується при виробництві промислового обладнання, сільськогосподарської та будівельної техніки, завдяки унікальному балансу фізико-механічних властивостей: механічна міцність, антифрикційність та зносостійкість, стійкість до корозії, хімічна та кліматична стійкість. Найбільш типові вироби – шнекові приводи, ролики, тримачі, букси, підшипники, деталі конвеєрних ланцюгів. Ексцентрики, зубчасті передачі з низьким моментом, що обертає, зубчасті колеса, конвеєрні ролики і деталі з точною обробкою, що вимагають хороших параметрів формостійкості і щільності.

Поліацеталь стійкий до дії лужних та органічних сполук. Завдяки своїм хорошим хімічним властивостям він підходить для виготовлення деталей насосів, фланців і комплектуючих для хімічного обладнання. Прекрасна стійкість до хімічних продуктів та гідролізу дозволяє використовувати РОМ у різних контейнерах, трубах та фітингах, кабельній промисловості тощо.

Завдяки своїй стійкості до води та хорошим електроізоляційним властивостям поліацеталь використовують і в електротехніці, електроніці, точній механіці, годинниковій промисловості, побутовій техніці та оргтехніці. З поліацеталі виготовляють корпуси, сполучні елементи, шестірні та підшипники електроприладів та інструментів, клавішні блоки телефонів, корпуси котушок, відеокасети, деталі вимірювальних приладів, високопрецизійні шестерні, деталі оптичних приладів, точні зубчасті колеса та DVD , деталі механізму електробритв, міксерів, електричних зубних щіток, принтерів, копіювальних апаратів, деталі пральних, посудомийних машин, кондиціонерів, кавоварок, чайників, насадки для пилососу.

Використання у харчовій промисловості: будучи фізіологічно інертним, цей матеріал підходить для використання, що передбачає контактування з харчовими продуктами. Він може використовуватися у воді за температури 80° C.

Особливої популярності поліацеталі принесло застосування у сфері високих технологій та точному машинобудуванні.

ТЕХНІЧНА ІНФОРМАЦІЯ

Поліацеталь (поліоксиметилен) стержень і лист

Поліацеталь PОМ-С (сополімер)

Поліацеталь PОМ-Н (гомополімер)

Технічні властивості

Од. виміру

POM-C

PОМ-H

Значення

Значення

Колір

 

Білий

Білий

Щільність

Г/см3

1.425

1.425

Водопоглинання

%

0.25

0.22

Міцність при розтягуванні

МПа

68.6

60.37

Міцність при згині

МПа

96.4

89.18

Міцність при стисканні

МПа

123.48

109.76

Ударна міцність
- при вдавлюванні
- при стисканні

 

кДж/м²

7.6
12.5

6.5
7.6

Твердість,  по Роквеллу

шкала М

шкала R

94

120

78

80

Температура теплової деформації, ⁰C

0.45 МПа

170

158

Питомий об'ємний опір (вологість 50%, при температурі 23 ⁰C)

 Ом•м

 6x10¹⁴

1x10¹⁴

Електрична міцність (зразок товщиною 3,2 мм)

 кВ/мм

 18.6

19.7

Хімічні властивості

 

Стійкість до:

 

Кислотам, слабким (оцетова, разбавленою HCl)

2

Кислоты, сильні (концентрирований HCl або H2SO4)

1

Лугів, слабких (разбавлених NaOH)

3

Лунів, сильних (концентрирований NaOH)

1

Вуглеводні, ароматичні (толуол)

3

Вуглеводні, аліфатичні (бензин)

3

Кетони, складні ефіри (ацетон)

3

Ефирі (диетиловий ефір, ТГФ)

3

Хлорвмісні розчинники (метиленхлорид)

3

Спирти (метанол, антифриз)

3

Неорганічних розчинів солей (NaCl, KCl)

3

Пар

2

1= не стійкий, 2= обмежений при експлуатації, 3= стійкий

Приблизна вага та довжина одного стержня поліацеталь (РОМ-С)

Товщина поліацеталю

Размір листа

Приблизна вага  (кг)

6 мм

1000х1000мм

10,3

 8 мм

1000х1000мм

13,8

 10 мм

1000х1000мм

15,5

 15 мм

1000х1000мм

25,5

20 мм

1000х1000 мм

31,6

30 мм

1000х1000 мм

50,0

40 мм

1000х1000 мм

61,0

50 мм

1000х1000 мм

76,5