Оргскло (акрил) є синтетичний термопластичний матеріал з акрилових смол з деяким відсотком різних добавок, що надають матеріалу певні властивості. У міжнародній літературі оргскло позначається PMMA (поліметілметакрилат).

Світлопропускання оргскла більше, ніж у будь-якого іншого полімерного матеріалу, і становить до 92% видимого світла.
Щільність оргскла становить 1,19 г/см3, що майже в 2,5 рази легше за звичайне скло і на 17% легше за жорстке (лите) ПВХ.
Ударна міцність оргскла в 5 разів більша, ніж у звичайного скла.
Гранична міцність при розтягу 70-83 МПа, при згині 100-120 МПа.
Модуль пружності Модуль Юнга при розтягуванні 2800 – 3300 МПа, при згині 3160 мПа. Твердість за Роквеллом 95-185 МПа. Ударна в'язкість 8-15 кДж/м2.
Коефіцієнт лінійного розширення 0.7 * 10-5 ° С-1. Теплове розширення у вісім разів більше, ніж у скла, та втричі, ніж у металу. При монтажі листа цей важливий фактор слід враховувати. Подовження при розриві 5%.
Питомий об'ємний опір, 10^15 Ом/див.
Коефіцієнт теплопровідності 0,18 W/m K.
Робочий діапазон температур від -40°С до +80°С.
Температура розм'якшення по Віка 85-112 ° С (залежно від марки). Температура займання 260 ° С. При горінні воно не таке небезпечне, як інші горючі пластики, так як не виділяє жодних отруйних газів.
Хороша механічна міцність і жорсткість матеріалу дають можливість піддавати його механічній та термічній обробці.
Оргскло має стійкість до атмосферних впливів і до старіння.
Механічні властивості та світлопропускання оргскла практично не змінюються з часом під впливом ультрафіолетових променів та атмосферного впливу. Для кольорового оргскла при тривалій зовнішній експлуатації можлива зміна кольору (залежить від кольору та виробника).
Оргскло – екологічно чистий матеріал, що не продукує жодних токсичних речовин і абсолютно безпечно. Воно може використовуватися на вулиці та в приміщеннях, у т.ч. у дитячих та лікувальних закладах. Оргскло може бути повністю використане повторно після його переробки.
Хороша водостійкість (водопоглинання 0.3%), хороша стійкість до лугу, водних розчинів неорганічних солей. На оргскло впливають розведені фтористоводневі та ціаністоводневі кислоти, а також концентровані сірчана, азотна та хромова кислоти.
Розчинниками оргскла є хлоровані вуглеводні (дихлоретан, хлороформ), альдегіди, кетони та складні ефіри. На оргскло впливають спирти: метиловий, бутиловий, етиловий, пропіловий. При нетривалій дії 10% етилового спирту взаємодія з оргсклом відсутня.
 
Типи оргскла
 
Оргскло отримують одним із двох методів – методом екструзії або методом литва, залежно від цього змінюються його властивості, режими обробки та можливості застосування.
Середня молекулярна маса литого оргскла перевищує середню молекулярну масу екструзійного (2 200 000 та 150 000 відповідно). Внаслідок цього лите оргскло має більшу стійкість до впливу температур і хімічно активних речовин. Діапазон температур вакуумного формування литого оргскла ширший. Екструзійне оргскло має нижчу в'язкість при підвищеній температурі, внаслідок чого воно більш розтяжне, ніж лицьове. Внаслідок цього при вакуумному формуванні екструзійне оргскло дозволяє більш точно відтворювати складну форму. Литєве оргскло має більш глянсову поверхню та оптичної чистотою, ніж екструзійне. Лите та екструзійне оргскло здебільшого взаємозамінні. Однак при виборі матеріалу необхідно враховувати відмінності технічних характеристик, умов та вартості обробки.
 
Екструзійне оргскло
 
Екструзійне оргскло (екструзійний акрил) виходить у процесі його виходу під тиском зі щілини екструдера і відрізняється від литого оргскла (литого акрилу) насамперед молекулярними зв'язками. В екструзійному оргсклі вони менш міцні. Це виявляється у теплових та хімічних властивостях, ударостійкості, а також особливостях обробки матеріалів.
Слід зазначити, що екструзія - процес безперервний, що вимагає великої кількості сировини, і вигідний лише при великих партій. Тому, в порівнянні з литим оргсклом, асортименти квітів для екструзійного акрилу незначний. Крім цього, для екструзійного оргскла є такі особливості порівняно з литим оргсклом:
- ряд можливих товщин листів менше (приблизно 1...24мм замість необмеженого діапазону у литого акрилу), що визначається можливістю екструдера,
- можлива довжина листів більша,
- різнотовщинність листів у партії менша (допуск по товщині 5% замість 30% у литого акрилу),
- менша стійкість до ударів,
- менша хімічна стійкість,
- велика чутливість до концентрації напруги,
- найкраща здатність до склеювання,
- менший і нижчий діапазон температур при термоформуванні (приблизно 150-170°З замість 150-190°С),
- менше зусилля при формуванні,
- велике усадження при нагріванні (6% замість 2% у литого акрилу).
 
Лите оргскло
 
Для литого оргскла вихідним матеріалом є рідкий мономер метилметакрилату. На першому етапі виробництва мономер додаються різні добавки для фарбування листів або надання їм спеціальних властивостей, затверджувачі та інші компоненти. Після цього холодну розчинену масу акрилу заливають між двома спеціальними силікатними склами, поміщають у рамку, проводять термообробку у воді і потім повітрям. Внаслідок полімеризації виходить твердий листовий матеріал, який обрізається за стандартними розмірами.
Лите оргскло (литий акрил) відрізняється від екструзійного оргскла (екструзійного акрилу) насамперед молекулярними зв'язками. У литому оргсклі вони міцніші.
Внаслідок особливостей виробництва, асортимент литого акрилу набагато ширший і виробляється він практично у необмеженому діапазоні товщин, тоді як екструзійний – від 1,5 до 24 мм. Лите оргскло більш ударостійке (має "зшиту" молекулярну структуру), має кращу хімічну стійкість, краще екструзійного полірується і надійніше при формуванні (менше реагує на нерівномірність прогріву, менше усадки, менший вплив концентраторів напруг).
Кроме этого, для литого оргстекла имеются следующие особенности по сравнению с экструзионным оргстеклом:
- длина листов меньше, чем возможная длина экструзионных листов,
- меньшая способность к склеиванию,
- более высокие температуры и более широкий диапазон температур при термоформовке (примерно 160-190°С вместо 150-170°С у экструзионного),
- большее усилие при формовке,
- меньшая усадка при нагреве (2% вместо 6% у экструзионного),
- возможна переформовка изделий.
 
Марки та ГОСТи на оргскло
 
Скло органічне техничне марок ТОСП та ТОСН (ГОСТ 17622-72 ТУ 2216-271-05757593-2001) являє собою пластифікований (ТОСП) та непластифікований (ТОСН) полімер метилметакрилату, одержуваний методом блокової полімеризації. Випускається прозорим безбарвним чи забарвленим, зокрема - димчатим, непрозорим білим, чорним, будь-якого кольору завтовшки від 1,0мм до 24,0мм, розмірами 1400x1600 мм, 2000x3000 мм.
 
Стекло органическое сантехническое наполненное марки ТОСП-Н (ТУ 2216-244-057575-93-99) представляет собой полимер метилметакрилата с наполнителем - двуокисью титана. Выпускаются бесцветные и окрашенные непрозрачные листы любых оттенков размерами 1400x1600 мм, 2000x3000 мм и толщиной от 3,0 до 14 мм. Оно   применяется для изготовления изделий сантехнического назначения, товаров народного потребления и в рекламе.
 
Стекло органическое экструзионное (ТУ 2216-213-05757593-97) получают методом экструзии низкомолекулярного полиметилметакрилата. Выпускается прозрачным, замутненным цвета 'опал', бесцветным, цветным толщиной от 1,00 мм до 6,00 мм. Используется для изготовления рассеивателей и других изделий светотехнического  назначения,  для наружной рекламы.
 
Стекло органическое 'Акрима' экструзионное (ТУ 2216-256-05757593-99) Выпускается бесцветным прозрачным, прозрачным окрашенным марок СЭАП и СЭАП-У, светотехническим: 'опал', дымчатым и непрозрачным окрашенным марок СЭА и СЭА-У толщиной от 1,5 до 6,00 мм и размерами 2100x500-3050 мм.
 
Применение оргстекла
- наружная реклама, (световых табло, вывески, лицевые стекла для световых рекламных коробов и букв, выставочные стенды, ценники),
- осветительная техника (плафоны, фонари, рассеиватели),
- торговое оборудование (подставки, витрины),
- сантехника (оборудование ванных и душевых комнат, бассейнов),
- строительство, архитектура (оранжереи, витрины, перегородки, купола, прозрачные полы, объемные формованные изделия, двери, ограждения, подвесные потолки с внутренней подсветкой),
- декоративное оформление интерьеров, элементы мебели и дизайна (формованные объемные изделия, шелкографические изображения, аквариумы нестандартных форм, колонны, шары, столики, стулья, декоративные фонтаны, аквапанели),
- транспорт (остекление самолетов, катеров, обтекатели, фары),
- приборостроение (циферблаты, смотровые окна, корпуса),
- изделия для быта (теплицы, аквариумы, настольные стекла, кашпо для цветов, журнальные столики, настольное стекло, подставки, сантехника, светильники, бра, лифты, холодильники, полочки, ограждения,   коробки для рукоделия, домики для живности, емкости для сыпучих продуктов, тарелки, лотки для кухонных принадлежностей, пуговицы, брелки, линейки, шкатулки, оправы для зеркал, картин, сувениры из оргстекла, защита для фотографий и картин).
 

Оргстекло лист

ХАРАКТЕРИСТИКИ

Единица измерения

 ПАРАМЕТРЫ

 

 

 

МЕХАНИЧЕСКИЕ

Плотность

1.19-1.20

 Твёрдость по Рокцеллу

 кг/см²

M-100

Прочность при срезе

 кг/см²

630

Прочность при изгибе

 кг/см²

1050

 Предел прочности

 кг/см²

760

  Прочность при сжатии

кг/см²

1260

 Удельная теплоёмкость

 ккал/гр °С

0,35

 

ЭЛЕКТРИЧЕСКИЕ

Электрическая прочность

 Кв/мм

20

Удельное поверхностное сопротивление

Ом

>1016

ОПТИЧЕСКИЕ

Светопропускание

44

Коэффициент преломления

-

1,49

ТЕМПЕРАТУРНЫЕ

Коэффициент теплопроводности

cal/xee/cm°С /cm

 

-

Горячее формование

°С

100

Температурная деформация

°С

140-180

Коэффициент Лайнера (коэффициент линейного теплового расширения)

 cм/cм°С

          -5

6*10

 РАЗНОЕ

Водопоглощение

(24 часа)

0,3

Вкус

никакой

Запах

-

-

 Сопротивление к химическим продуктам

Сопротивление к воздействию

Купорос 60°С

 устойчивое

Некорозийный при комнатной температуре к: этану, октану, бензину, метанол, этанол.

 Соляная кислота 60°С

 устойчивое

Азотная кислота 60°С

устойчивое

Трудно растворяется при комнатной  температуре, может разбухать или пригибаться (провисать): бутанол, изопропиловый спирт,  тетрахлорметан.

Уксусная кислота 60°С

 растворяется

Фтористоводородная кислота 60°С

 не растворяется

Каустическая сода 60°С

устойчивое

  Водный аммиак 60°С

 

устойчивое

Водный аммиак 20°С

 устойчивое

 

Растворяется при комнатной температуре:

Ацетон, бензол, толуол, этиленхлорид, хлороформ, этилацетат

 

 Хлорная вода

мутное

Йодная вода

слегка окрашивается


Размеры и приблизительный вес оргстекла

Толщина орстекла

Размер

Приблизительный вес листа (кг)

3

1250х1850 мм

8,5

4

1250х1850 мм

11,1

5

1250х1850 мм

13,9

6

1250х1850 мм

16,65

8

1250х1850 мм

21,9

10

1250х1850 мм

27

15

1230х1830 мм

42,2

20

1230х1830 мм

55,5